Ulica Designu - Infinitely Interested : Najlepsze murale w Łodzi

20 września 2012

Najlepsze murale w Łodzi

Os Gemeos (Brazylia) / ARYZ (Hiszpania) ul. Roosevelta 5, Łódź

Murale, inaczej wielkoformatowe malarstwo ścienne. W Polsce dość popularne           w czasach PRL-u, reklamowały przedsiębiorstwa i instytucje takie jak PKO, PZU czy Pewex. 
Jednak z tamtych czasów zostało ich niewiele. Na szczęście powstają nowe, i to jakie! 

W zeszłym roku łódzkie ściany zostały nominowane do nagrody najlepszego europejskiego muralu, organizowanego przez francuski magazyn „Graffity Art”. Na 5 nominowanych prac, 2 pochodziły właśnie z Łodzi. Całkiem niezły wynik. 

A wszystko za sprawą Fundacji Urban Forms, która od 2010 roku skutecznie poprawia wizerunek miasta, promując „sztukę ulicy”. Zasadniczym celem projektu jest stworzenie stałej ekspozycji street artu w publicznej przestrzeni Łodzi. W skład wystawy wchodzą na razie tylko murale, ale plany sięgają poszerzenia jej o szablon, wlepkę, rzeźbę i instalację.

Co najważniejsze, oprócz czołowych polskich artystów (M-CITY, ETAM CREW, SEPE, CHAZME), do projektu zaproszona została światowa śmietanka street artu, czyli: OS GEMEOS, ARYZ, REMED,  KENOR, SHIDA i SAT ONE.

Jest w czym wybierać, ale dla mnie najlepsza praca to oczywiście Os Gemeos/ARYZ    (z resztą czegokolwiek by nie zrobili brazylijscy bliźniacy, będę zachwycona). Zaraz po nich, murale polskiego ETAM CREW. W ogóle nie w moim klimacie jest ściana SHIDY, no ale przecież wszystko wszystkim nie może się podobać.

Mapka z lokalizacją murali zamieszczona na stronie UF. Pozostaje więc jechać, zwiedzać i podziwiać.  


ARYZ (Hiszpania) ul. Pomorska 67, Łódź
M-CITY (Polska) ul. Legionów 19, Łódź
KENOR (Hiszpania) ul. Kościuszki 32, Łódź
ARYZ (Hiszpania) al. Politechniki 16, Łódź
ETAM CREW (Polska) ul. Nawrot 81
REMED (Francja) ul. Próchnicka 11, Łódź
SAINER (ETAM CREW) (Polska) ul. Uniwersytecka 12, Łódź
SAT ONE (Niemcy) / ETAM CREW (Polska) ul. Kościuszki 27, Łódź
SEPE/CHAZME (Polska) ul. Próchnicka 9, Łódź
SHIDA (Australia) ul. Wojska Polskiego 82, Łódź
Więcej na: Fundacja Urban Forms

1 komentarz:

  1. Rzeczywiście fajne. Dobry sposób na ożywienie szarej, miejskiej rzeczywistości. Os Gemeos/ARYZ trochę kojarzą mi się Salvadorem Dali.

    OdpowiedzUsuń